O mnie

Zapraszam Państwa do zapoznania się z moim blogiem.
zamierzam w im umieszczać porady i odpowiedzi na nurtujące Państwa pytania dotyczące mebli.
serdecznie zapraszam do dyskusji.
Sławomir Borowski

środa, 9 lutego 2011

Jak kupować Materace

Człowiek w swym życiu przesypia do 3tyś godzin w ciągu roku. Musimy zatem zrobić wszystko aby był to czas rzeczywistego relaksu, regeneracji mięśni, układu nerwowego a co za tym idzie całego organizmu. Sen zajmuje człowiekowi jedna trzecią życia. Materac, na jakim śpisz wpływa korzystnie nie tylko na jakość Twojego wypoczynku, ale też na Twoje zdrowie.

Dobry materac powinien przede wszystkim dopasowywać się do krzywizn ciała człowieka.
czy to prawda ?
Materac dopasowujący się do kształtu ciała człowieka to materac o dobrej sprężystości punktowej. Sprężystość punktowa to elastyczność materaca, która polega na tym, że na ciężar ciała śpiącej osoby reagują wybrane punkty materaca, a nie cała jego powierzchnia.

Jeśli masz wadę lub uraz kręgosłupa i potrzebujesz materaca rehabilitacyjnego, koniecznie zainwestuj w model o dobrej sprężystości punktowej.
Dobry materac nie powinien być ani zbyt twardy, ani zbyt miękki.
Mitem jest twierdzenie, że im bardziej twardy materac, tym lepiej dla kręgosłupa.
  • Jeśli materac jest zbyt twardy, krew w miejscach ucisku nie krąży swobodnie, a mięśnie pracują, żeby utrzymać kręgosłup w odpowiedniej linii. Śpiąc na takim materacu nie wypoczywasz należycie, a Twój sen nie jest głęboki.
  • Jeśli materac jest zbyt miękki, ciało się w nim „zapada”, więc każda zmiana pozycji (nawet ta bezwolna, w czasie snu) wymaga pracy mięśni. Utrzymanie kręgosłupa w odpowiedniej linii to dodatkowy wysiłek, który sprawia, że sen nie jest głęboki.
Dodatek kokosu, pianki poliuretanowej czy filcu stosowany głównie w materacach bonnellowych sprawia, że materac jest twardszy, a czasem – zbyt twardy. Takie materace nie są polecane osobom z wadami kręgosłupa.
Większość producentów podaje klasę twardości materaca na opakowaniu lub w opisie technicznym (twardy, średni, miękki). Przed zakupem koniecznie sprawdź twardość wybieranego modelu!

Strefy twardości materaca

Kupując materac zwróć uwagę na to, ile stref twardości posiada dany model. Dobre materace mają przynajmniej trzy, a maksymalnie siedem stref twardości (tyle punktów ciężkości posiada ludzkie ciało).

SPRĘŻYNA BONELLOWA - wkład tego typu charakteryzuję się tzw. sprężystością progresywną. System sprężyn w materacach bonellowych został tak pomyślany, że średnica sprężyny w części środkowej jest mniejsza niż średnica części zewnętrznych. Konsekwencją tego jest sprężystość progresywna: nieduże obciążenie materaca wywołuje nieduży opór sprężyny. Większy nacisk powoduje zwiększanie siły wypierania. System sprężyn połączonych ze sobą drutem powoduje elastyczność powierzchniową tzn. stosunkowo niewielkie obciążenia wywołują nieznaczny opór sprężyn. Większy nacisk wywołuje zwiększenie siły wypierania. Zaletą tego typu konstrukcji jest to, że nadaje się ona do różnych ciężarów ciała. Materace bonnellowe, w odróżnieniu od wszystkich innych typów materacy w naszej kolekcji charakteryzują się elastycznością powierzchniową. Dzięki temu są relatywnie tańsze.

Materace kieszonkowe to najczęściej kupowany w Polsce rodzaj materacy. Bardzo wygodne, stosunkowo niedrogie, posiadają właściwości rehabilitacyjne i spełniają wszystkie podstawowe kryteria, jakimi warto się kierować kupując materac do domu.
SPRĘŻYNA KIESZENIOWA - każda sprężyna umieszczona jest w oddzielnej, wykonanej z tkaniny kieszonce. Taka konstrukcja powoduje wyeliminowanie odgłosu uginającej się sprężyny. Wysokość otuliny sprężyny została dobrana w ten sposób, aby umieszczona w niej sprężyna zapewniała sprężystość materaca na całej powierzchni. Odpowiednie połączenie ze sobą kieszonek okrywających sprężyny powoduje niezależną pracę sprężyn. Dzięki takiemu rozwiązaniu materac lepiej dostosowuje się do kształtu ciała. Materace kieszonkowe charakteryzują się tzw. elastycznością punktową. Budowa tego typu materacy oparta jest o warstwę tzw. sprężyn kieszonkowych, tworzących dogodną do odpoczynku powierzchnię. Ta powierzchnia wzmacniana jest obustronnie odpowiednią wkładką nośną, a następnie wyściełana tzw. warstwą komfortu, którą bywa często odpowiednia pianka lub lateks.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz