O mnie

Zapraszam Państwa do zapoznania się z moim blogiem.
zamierzam w im umieszczać porady i odpowiedzi na nurtujące Państwa pytania dotyczące mebli.
serdecznie zapraszam do dyskusji.
Sławomir Borowski

środa, 9 lutego 2011

Jak kupować Materace

Człowiek w swym życiu przesypia do 3tyś godzin w ciągu roku. Musimy zatem zrobić wszystko aby był to czas rzeczywistego relaksu, regeneracji mięśni, układu nerwowego a co za tym idzie całego organizmu. Sen zajmuje człowiekowi jedna trzecią życia. Materac, na jakim śpisz wpływa korzystnie nie tylko na jakość Twojego wypoczynku, ale też na Twoje zdrowie.

Dobry materac powinien przede wszystkim dopasowywać się do krzywizn ciała człowieka.
czy to prawda ?
Materac dopasowujący się do kształtu ciała człowieka to materac o dobrej sprężystości punktowej. Sprężystość punktowa to elastyczność materaca, która polega na tym, że na ciężar ciała śpiącej osoby reagują wybrane punkty materaca, a nie cała jego powierzchnia.

Jeśli masz wadę lub uraz kręgosłupa i potrzebujesz materaca rehabilitacyjnego, koniecznie zainwestuj w model o dobrej sprężystości punktowej.
Dobry materac nie powinien być ani zbyt twardy, ani zbyt miękki.
Mitem jest twierdzenie, że im bardziej twardy materac, tym lepiej dla kręgosłupa.
  • Jeśli materac jest zbyt twardy, krew w miejscach ucisku nie krąży swobodnie, a mięśnie pracują, żeby utrzymać kręgosłup w odpowiedniej linii. Śpiąc na takim materacu nie wypoczywasz należycie, a Twój sen nie jest głęboki.
  • Jeśli materac jest zbyt miękki, ciało się w nim „zapada”, więc każda zmiana pozycji (nawet ta bezwolna, w czasie snu) wymaga pracy mięśni. Utrzymanie kręgosłupa w odpowiedniej linii to dodatkowy wysiłek, który sprawia, że sen nie jest głęboki.
Dodatek kokosu, pianki poliuretanowej czy filcu stosowany głównie w materacach bonnellowych sprawia, że materac jest twardszy, a czasem – zbyt twardy. Takie materace nie są polecane osobom z wadami kręgosłupa.
Większość producentów podaje klasę twardości materaca na opakowaniu lub w opisie technicznym (twardy, średni, miękki). Przed zakupem koniecznie sprawdź twardość wybieranego modelu!

Strefy twardości materaca

Kupując materac zwróć uwagę na to, ile stref twardości posiada dany model. Dobre materace mają przynajmniej trzy, a maksymalnie siedem stref twardości (tyle punktów ciężkości posiada ludzkie ciało).

SPRĘŻYNA BONELLOWA - wkład tego typu charakteryzuję się tzw. sprężystością progresywną. System sprężyn w materacach bonellowych został tak pomyślany, że średnica sprężyny w części środkowej jest mniejsza niż średnica części zewnętrznych. Konsekwencją tego jest sprężystość progresywna: nieduże obciążenie materaca wywołuje nieduży opór sprężyny. Większy nacisk powoduje zwiększanie siły wypierania. System sprężyn połączonych ze sobą drutem powoduje elastyczność powierzchniową tzn. stosunkowo niewielkie obciążenia wywołują nieznaczny opór sprężyn. Większy nacisk wywołuje zwiększenie siły wypierania. Zaletą tego typu konstrukcji jest to, że nadaje się ona do różnych ciężarów ciała. Materace bonnellowe, w odróżnieniu od wszystkich innych typów materacy w naszej kolekcji charakteryzują się elastycznością powierzchniową. Dzięki temu są relatywnie tańsze.

Materace kieszonkowe to najczęściej kupowany w Polsce rodzaj materacy. Bardzo wygodne, stosunkowo niedrogie, posiadają właściwości rehabilitacyjne i spełniają wszystkie podstawowe kryteria, jakimi warto się kierować kupując materac do domu.
SPRĘŻYNA KIESZENIOWA - każda sprężyna umieszczona jest w oddzielnej, wykonanej z tkaniny kieszonce. Taka konstrukcja powoduje wyeliminowanie odgłosu uginającej się sprężyny. Wysokość otuliny sprężyny została dobrana w ten sposób, aby umieszczona w niej sprężyna zapewniała sprężystość materaca na całej powierzchni. Odpowiednie połączenie ze sobą kieszonek okrywających sprężyny powoduje niezależną pracę sprężyn. Dzięki takiemu rozwiązaniu materac lepiej dostosowuje się do kształtu ciała. Materace kieszonkowe charakteryzują się tzw. elastycznością punktową. Budowa tego typu materacy oparta jest o warstwę tzw. sprężyn kieszonkowych, tworzących dogodną do odpoczynku powierzchnię. Ta powierzchnia wzmacniana jest obustronnie odpowiednią wkładką nośną, a następnie wyściełana tzw. warstwą komfortu, którą bywa często odpowiednia pianka lub lateks.

wtorek, 8 lutego 2011

Wasze doświadczenia

Zapraszam wszystkich do podzielenia sie własnymi sposobami czyszczenia mebli,
np jak usunąć plamy po długopisie....i wiele innych
przysyłajcie linki do filmow lup opiszcie jak rozwiązujecie te problemy.

pozdrawiam Sławomir Borowski

Konserwacja mebli tapicerowanych

Na jednej ze stron internetowych znalazłem cpraktyczne porady konserwacji mebli zapraszam do lektury.
OBICIA Z TKANIN MIESZANYCH (z dodatkiem włókien sztucznych) można czyścić za pomocą ciepłych otrąb. Podgrzane w piekarniku otręby pszenne rozsypuje się na powierzchni mebla i wciera dłonią, lekko naciskając w miejscach bardziej przybrudzonych. Pozostawić je tak na 10-15 min., po czem zebrać miotełką lub odkurzaczem.
STARE OBICIA Z ADAMASZKU czy jedwabiu, bardzo delikatne, np. haftowane, nie nadają się do czyszczenia, lepiej tylko lekko je odkurzać.

Obicia powinno się czyścić często, aby nie doprowadzić do silnego zabrudzenia, gdyż wówczas pozostaje już tylko kosztowna wymiana na inne. Są w sprzedaży dobre preparaty, jak "Wezyr", "Vanish" i inne, służące nie tylko do czyszczenia dywanów, ale nadające się i do odświeżania przybrudzonych obić. Używamy ich zgodnie z przepisem podanym na opakowaniu. Ale czasem trzeba sobie radzić inaczej.
OBICIA Z WELWETU I SZTRUKSU przeciera się spirytusem denaturowanym lub wodą z dodatkiem amoniaku. Czyszcząc welwety, pamiętajmy, aby wykonać tę czynność trzykrotnie: po raz pierwszy - zgodnie z kierunkiem włosa, drugi raz - pod włos i trzeci - z włosem.
Uwaga  W każdym wypadku trzeba koniecznie uważać, aby nie wprowadzać nadmiernie wilgoci do wnętrza mebla.
link do strony http://www.porady.co.pl/meble_tapicerowane.html

JAK DBAĆ O SKÓRĘ

Skóra wygarbowana nie ma zdolności do regeneracji tak jak żywa tkanka. Należy jej w tym pomóc.
SKÓRA w trakcie obróbki w garbarni zostaje odpowiednio spreparowana z wykorzystaniem wielu substancji nawilżających, które nadają jej miękkość i elastyczność. Wraz z upływem czasu jednak konieczne staje się ich uzupełnianie
3 proste zabiegi (odkurzanie, czyszczenie i konserwacja), które nie zajmują dużo czasu, a gwarantują dużą różnicę w wyglądzie skór w porównaniu z tymi, które nie są pielęgnowane.

  1. ODKURZANIE. Podstawowym sposobem dbałości o wyroby skórzane jest ich regularne odkurzanie (dotyczy to zwłaszcza mebli), co wydatnie ogranicza kumulację zabrudzeń. Zwykle odkurzamy i sprzątamy domy w cyklu tygodniowym i właśnie wtedy zalecamy także poświęcenie kilku minut na odkurzenie skórzanych mebli. Zalecane jest odkurzanie na sucho (najlepiej stosując ścierki przyciągające kurz)
  2. CZYSZCZENIE. W trakcie czyszczenia (np. preparatem SOFT CLEANER) należy zwrócić uwagę zwłaszcza na miejsca mocno naciągnięte i takie, które mają kontakt z ludzką skórą i włosami (podłokietniki, oparcia, zagłówki itp.) Czyszczenie ma na celu usunięcie brudu, a nie tylko jego rozcieranie, tak więc należy pamiętać o płukaniu gąbki używanej do czyszczenia. Możecie przekonać się jak brudna była skóra jeśli przygotujecie pojemnik z czystą wodą do płukania gąbki. Wykorzystanie gąbki i piany jest najbardziej efektywnym czyszczeniem - gąbka doskonale układa się do porów skóry, a piana penetruje, spulchnia i wiąże zabrudzenia.
  3. KONSERWACJA. Po każdym skończonym czyszczeniu należy pokryć skórę kremem PROTECTION CREAM aby zapewnić właściwą ochronę przed wodą, olejami i alkoholem. Krem nakłada się miękką bawełnianą ściereczką na całej powierzchni ze szczególnym uwzględnieniem miejsc o których była już mowa przy czyszczeniu. Krem ochronny konserwuje i impregnuje skórę tworząc cienką bezbarwną powłokę (paroprzepuszczalną). Dzięki temu w wypadku zabrudzenia skóry substancją płynną nie penetruje ona skóry, a jedynie pozostaje na jej powierzchni. Jest wskazane aby dokonać pierwszego zabiegu konserwującego od razu po kupnie wyrobu ze skóry, zmniejsza to ryzyko trwałego zaplamienia i ułatwia kolejne czyszczenia. W wypadku skór już używanych program pielęgnacyjny Leather Master® pozwala na zahamowanie procesu niszczenia skóry oraz na jej dalsze zabezpieczenie.

Pozdrawiam Sławomir Borowski 

Skóra i jej pielęgnacja

Kupiliście lub zamierzacie kupić meble ze skóry. Na pewno macie wątpliwości jak dbać o skórę aby zawsze była w jak najlepszym stanie i służyła nam przez lata gdyż jest to bądź co bądź wcale nie mały wydatek.
Co powinniście wiedzieć o skórze i o sposobach jej utrzymywania w niezmiennie dobrym stanie?

SKÓRA jest materiałem wyjątkowym ze względu na swoją niepowtarzalność i unikalne cechy użytkowe. Każdy, kto decyduje się na skórę, akceptuje tym samym jej charakter, nadany przez ślady po bliznach, zadrapaniach, ukłuciach, różnicach w fakturze i odcieniach.
Takie i podobne znaki nie są wadą, a jedynie gwarancją autentyczności naturalnego pochodzenia. Rys lica skóry jest unikalną kompozycją włókien, co nadaje jej zawsze unikalny wygląd.

Skóra jest najstarszym materiałem tapicerskim i do tej pory nie doczekała się lepszego zamiennika. Przede wszystkim jest bezpieczna dla najbardziej wrażliwych z nas - cierpiących z powodu alergii. Skóra nie akumuluje kurzu, uniemożliwia penetrację przez alergeny zwierzęce, nie pochłania dymu papierosowego. Jest doskonała do wypoczynku ponieważ dostosowuje swoją temperaturę do warunków otoczenia. Gdy siadasz na skórze dostosowuje ona swoją temperaturę do Twojego ciała (w pierwszej chwili będzie wydawała się chłodna w pokoju o temperaturze np. 20°C, ale po chwili uzyska miejscowo temperaturę ciała). Dzięki temu, iż skóra potrafi "oddychać", może regulować swoją wilgotność pochłaniając lub oddając wilgoć, zmieniając przy tym swoją wagę do 25%, co czyni ją swoistym regulatorem wilgotności w pomieszczeniu. Efekt - na skórze się nie pocimy. Dodatkowo budowa skóry zapewnia jej elastyczność i jednocześnie wysoką wytrzymałość na rozerwanie.
Trwałość mechaniczna skóry jest powszechnie znana, a odpowiednia dbałość pozwala na zachowanie jej dobrego wyglądu przez wiele lat - archeolodzy odkryli w Egipcie skórzane buty w ciągle dobrym stanie (przynajmniej z wyglądu, bo nikt ich nie używał). Pamiętać jednak należy, że skóra wymaga ochrony przed czynnikami szkodliwymi, takimi jak: pot (zawiera sól), tłuszcz z włosów, kosmetyki, kurz, chemia gospodarcza (płyny do mycia naczyń, szyb itp.) lub zwyczajne przesuszenie.
Skóra jest łatwa do czyszczenia. Jeżeli regularnie czyścimy i konserwujemy skórę to, można cieszyć się wyrobami ze skóry przez długie lata,  Zaleca się konserwację i czyszczenie skóry co 3-6 miesięcy w zależności od jej gatunku i stopnia eksploatacji wyrobu. Jest wskazane aby dokonać pierwszego zabiegu konserwującego od razu po kupnie wyrobu ze skóry, co znacznie ułatwia jego kolejne czyszczenie i może zapobiec powstaniu trudno usuwalnych zabrudzeń.
Źródło i materiały pobrałem od fachowców  Leather Master® jest obecnie najczęściej rekomendowany przez garbarnie oraz producentów wyrobów ze skóry na całym świecie. Sławomir Borowski